Jak działają przepisy BHP w wynajętym biurze?

Biuro teoretycznie nie wydaje się miejscem niebezpiecznym, a przynajmniej pracownicy nie są tak narażeni na urazy, jak w przypadku fabryk czy magazynów, jednak nawet tutaj obowiązuje wiele przepisów BHP. Warto i należy ich przestrzegać, aby uniknąć groźnych dla zdrowia sytuacji. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy przestrzegać obowiązujących norm BHP.

Niezbędne szkolenia BHP

Bez względu czy jest to firma położona w dużym biurowcu, czy ulokowana w powierzchniach biurowych do wynajęcia, konieczne jest zorganizowanie szkoleń z przepisów BHP dla nowych pracowników. W obecnych czasach ten obowiązek jest ułatwiony, bo  możliwe jest szkolenie przez internet. Również warto, aby w wynajętym biurze, pracownicy zapoznali się z obowiązującą Instrukcją Pożarową.

O czym należy pamiętać?

Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 r. każde biuro musi podlegać określonym wymogom, które dotyczą m.in. rozmiaru pomieszczenia, czy oświetlenia. Każda z osób znajdujących się wewnątrz pomieszczenia powinna mieć do dyspozycji minimum 13 m2 przestrzeni  oraz przynajmniej 2m2 dostępnej podłogi. Należy wiedzieć, że każde stanowisko w powierzchni biurowej musi mieć dostęp do odpowiedniej wentylacji, światła dziennego i powinno być chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem. Powinna być zapewniona odpowiednia ilość wymian powietrza na godzinę, która wynosi 20m3/h na osobę. 

Jaka temperatura jest dozwolona?

Warto wiedzieć, że należy zapewnić pracującym osobom odpowiednią cyrkulację powietrza, wilgotność i temperaturę, która nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Jeśli pracodawca zdecyduje się na zamontowanie klimatyzacji, powinien pamiętać o regularnych przeglądach.

Comments are closed.