Duże przestrzenie, w których składuje się materiały, stanowią – ze względu na chociażby swoje wymiary – miejsca stosunkowo niebezpieczne. Magazynowanie wiąże się ze swego rodzaju ryzykiem dla pracujących tam osób, w związku z czym przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na magazyny szczególne obostrzenia. Przyjrzyjmy się bliżej owym wymaganiom.
Jakie wymagania nakłada prawo na magazyny?
Obostrzenia dotyczące magazynowania wynikają z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Stanowią one, że materiały i inne przedmioty powinny być magazynowane w pomieszczeniach i miejscach do tego przeznaczonych. Powierzchnie magazynowe muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa, stosownie do rodzaju i właściwości składowanych w nich materiałów. W celu osiągnięcia taki warunków należy:
- określić dla każdego rodzaju składowanego materiału miejsce, sposób i dopuszczalną wysokość składowania,
- zapewnić, aby masa składowanego ładunku nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia urządzeń przeznaczonych do składowania (regałów, podestów itp.),
- zapewnić, aby masa składowanego ładunku, łącznie z masą urządzeń przeznaczonych do jego składowania i transportu, nie przekraczała dopuszczalnego obciążenia podłóg i stropów, na których odbywa się składowanie,
- wywiesić czytelne informacje o dopuszczalnym obciążeniu podłóg, stropów i urządzeń przeznaczonych do składowania.
Jakie są warunki bezpiecznej pracy w magazynie?
Dodatkowe wymagania dotyczą warunków pracy samych osób przebywających w magazynach. Muszą one mieć zapewnione odpowiedniej szerokości przejścia między regałami, kontenerami, stosami materiałów i ścianami. Koniecznie jest zapewnienie i oznaczenie dróg ewakuacyjnych. Oświetlenie w magazynie musi być dostosowane do potrzeb pracowników – do rodzaju wykonywanej przez nich pracy, zgodne z Polskimi Normami. Kontrolowana musi być także temperatura (dostosowana przede wszystkim do materiałów, ale także do pracowników) oraz poziom hałasu, który nie powinien przekraczać 85 dB.